Kişilik Nedir? Kişilik Bozukluğu Nedir?


Aynı ailede büyüsek bile birbirimizden farklı özelliklerimiz olabilir. Bir kardeş dışadönük, konuşmayı seven, güleç iken diğeri sessiz, sakin, çekingen olabilir. İşte “kişiyi diğerlerinden ayıran, tamamen bireyin kendine has özellikler bütünü” kişiliğin tanımını oluşturan ögelerden biridir. Kişilik derken kastedilen şeyin “bireyi başkalarından farklı kılan özellikler” olmasıdır.
Kişiliğin diğer bir özelliği ise tutarlılığıdır. Tutarlılık ile zaman içinde o bireyin benzer durumlarda davranışlarının pek değişmediği vurgulanmak istemiştir. Bireyi diğerlerinden ayıran bu özelliklerin “yapılaşmış bir bütün” olması gerekir. Yani, kişilik özelliklerinin birbiriyle uyumlu ve tutarlı bir örüntü oluşturması beklenir. 
“Kişilik, bireyi başkalarından ayıran doğuştan getirdiği ve sonradan kazanılan özelliklerin bütünüdür. Kişilik, bireyin zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel özelliklerinin süreklilik gösteren yönlerini içerir” olarak da kısaca tanımlanabilir.

Kişilik bozukluğu, kişinin yaşadığı sosyal çevre ve kültürün beklentileriyle uyuşmayan, esnek olmayan ve uyumsuz düşünme ve davranma biçimleridir.  Bu düşünme ve davranma biçimleri, kişilerin kendileri için ciddi iç zorlanmalara veya başkaları için sorunlara neden olacak kadar aşırı abartılı ve katıdır. Genellikle kişilik bozukluğunun ilk bulgusu geç ergenlik ya da erken erişkinlik döneminde aşırı stres ve zorlanma ile başlar. Zamanla kalıcı olur, kişi sonraki yaşamında bu sorunları sürekli ve uzun vadeli olarak yaşar. 
Kişilik patolojisi olanlar aşırı inişli çıkışlı duygu hallerinin ve çarpık düşünme tarzlarının farkında değildirler. Bu yüzden ilişkili oldukları kişilerle sorunlar yaşarlar. Sorunun kendi düşünme biçimleri, duygusal tutarsızlıkları ve davranış şekilleri ile ilgili olduğunun farkında değildirler. Kendi şekillerini haklı bulurlar. Bu kişiler, kişilik bozuklukları nedeniyle oluşan olumsuz düşünce, duygu ve davranışlarının kendi hastalıklarının sonucu olduğunu fark etmezler. Olumsuz yaklaşımlarını haklı çıkarmak için genellikle karşısındaki kişileri suçlarlar ve/veya acımasızca kendilerini eleştirirler ve suçlarlar. Kadın ve erkekler arasında görülme yaygınlığı arasında fark olmayan bu bozukluk, toplumda % 6-9 oranında görülür.

Hakkımızda

Empati Psikolojik Danışma Merkezi, 2000 yılından bu yana bireysel terapi, aile-evlilik terapisi, cinsel terapi, çocuk-ergen psikoterapisi...

devamı..

Hizmetlerimiz

  • Şirketlere Danışmanlık Hiz.
  • Bireysel Terapi
  • Aile, Ergen, Çocuk Terapileri
  • Hipno Terapi
  • Eğitim Danışmanlığı
  • Online Terapi

İletişim

Gazipaşa Bul. Bahar Apt. NO:45 K:1 D:2 01120 Seyhan, ADANA / TÜRKİYE

Sosyal Medya

Facebook
Twitter
#
Instagram
#
LinkedIn
#
Google+