Stres ve Belirtileri A ve B Tipi Kişilik


Stres nedir?
Köken olarak stres Latince “Stringere” sözcüğünden üretilmiş olup, “sıkıca sarmak, sıkmak, sıkıştırmak, bağlamak” anlamlarını barındırır.
çoğu zaman kaçılmaz olan stres çok yönlüdür. Stresin olumsuz özellikleri olduğu gibi olumlu katkıları da bulunmaktadır. Stres çalışanların, öğrencilerin performansını arttırıcı veya azaltıcı etki gösterebilir. Stresin fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik nedenleri ve sonuçları vardır.

Stres Belirtileri

Stresin fizyolojik belirtileri arasında “baş ağrısı, düzensiz uyku, sırt ağrıları, çene kasılması veya diş gıcırdatma, kabızlık, ishal ve kolit, deri döküntüleri, kas ağrıları, hazımsızlık ve ülser, yüksek tansiyon veya kalp krizi, aşırı terleme, iştahta değişiklik, yorgunluk veya enerji kaybı” sayılabilir.
Stresin Sosyal ve Davranışsal Belirtileri: “Güvensizlik, insanları suçlama, insanlarda hata bulmaya çalışma, fazla savunmacı bir tutum takınma, darılma, konuşma problemlerinde artış, isteksizlik ve coşkusuzluk, iş devamsızlığında artış, sorumluluklardan kaçma, problemlere yüzeysel çözümler üretme” olarak bulunmuştur.
Stresin Duygusal Belirtileri: psikolojik gerilimin artması, melankoli ve bunaltıda artış, değişken ruhsal durum, depresyon ve çaresizlik hissi, özgüvende azalma olarak sayılabilir.
Yararlı Stres (Eustress) Ve Zararlı Stres (Distress) Ne Anlama Gelir?
Yararlı stres belirtileri kişinin yaşama, işine karşı olumlu tutumlar geliştirmesine neden olur. Yararlı stres kişinin verimini, yaratıcılığını, iş tatminini artırır. Kişi olayların mizahi yönünü görür, başkalarının duygularını anlayabilir ve varolan bilgi ve becerisini etkili bir şekilde kullanır. Bazı olaylar bizi mutlu eder ama yine de streslidir: aileye bir bebeğin katılması, evlenme, nişanlanma, işyerinde terfi, yeni bir eve taşınma gibi olaylar kişiler için “mutlu stres” yani “eustress”dir.

Yaşamda karşılaşmak istemediğimiz ama bazen kaçınılmaz olan durumlar vardır ki bunlar da kişiye derin üzüntü verir. Bunlar “zararlı ya da mutsuz streslerdir” yani “distress” dir, ölüm gibi, çıkarılma gibi, hastalık gibi, boşanma vs gibi. Zararlı stres, üretkenliği düşürerek kişilerin çalışma veriminin azalmasına, kişilerarası ilişkilerin zayıflamasına neden olur. Endokrin ve bağışıklık sistemi, otonom sinir sistemi gibi bedenin temel sistemleri zararlı stresten etkilenebilir. Uzun dönemde yaşanan ve yönetilemeyen olumsuz stres tükenmişlik sendromu yaşanmasına neden olur.
STRES VE KİŞİLİK
Kişilerin çevrelerini nasıl algıladıkları, çevresel değişikliklere ve ilişkilere nasıl tepki gösterdiği onların kişilikleriyle ilgilidir. Friedman ve Rosenman, stresle ilgili araştırmalarında A tipi ve B tipi kişilik terimlerini kullanmışlardır.

A TİPİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
A tipi kişilik özelliklerine sahip kişiler strese ve stresle ilişkili hastalıklara daha yatkındırlar. Bunlar: aceleci, hızlı konuşup, yürüyen, yemek yiyen, aynı anda 2 işi yapan, rekabetçi, çabuk öfkelenen, zaman baskısı altında olan, sabırsız, sürekli hareket halinde agresif yapıda bireylerdir. Birçok çalışmada A tipi kişilik ile kalp hastalıkları arasında ilişki bulunmuştur.

B TİPİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
B tipi kişilik özelliklerine sahip kişiler stresi daha iyi yönetebilen kişilerdir. Bunlar: sabırlı, yumuşak, sakin, işi tamamlarken zaman baskısı hissetmeyen, oyun ve sporları kazanmak için değil eğlenme amaçlı oynayan, övülmekten hoşlanmayan kişilerdir.

Hakkımızda

Empati Psikolojik Danışma Merkezi, 2000 yılından bu yana bireysel terapi, aile-evlilik terapisi, cinsel terapi, çocuk-ergen psikoterapisi...

devamı..

Hizmetlerimiz

  • Şirketlere Danışmanlık Hiz.
  • Bireysel Terapi
  • Aile, Ergen, Çocuk Terapileri
  • Hipno Terapi
  • Eğitim Danışmanlığı
  • Online Terapi

İletişim

Gazipaşa Bul. Bahar Apt. NO:45 K:1 D:2 01120 Seyhan, ADANA / TÜRKİYE

Sosyal Medya

Facebook
Twitter
#
Instagram
#
LinkedIn
#
Google+