Sınav Kaygısı


SINAV KAYGISI
Sınav kaygısı günümüzde hızla yaygınlaşmaktadır. Sınav kaygısının etkileri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak görülebilir ve öğrencilerin eğitim hayatları kadar (öğrencinin performansında düşüş gibi) kişisel hayatlarını da etkileyebilir. Günümüzde sınav kaygısı, üniversite ve lise öğrencileri kadar ilköğretim öğrencilerini de etkilemektedir.
Sınav kaygısına neden olarak 
Ebeveyn baskısı, 
Yüksek not beklentisi, 
Rekabetle baş edememe,
Öğrencinin kendisini sınava yeterince hazır hissetmemesi,
Sınavın önemi ve zorluğu, 
Öğrencinin sınava yabancı hissetmesi,
Zamanı yönetememe kaygısı,
Sınav ortamı gibi faktörleri sayabiliriz.
Yapılan araştırmalar kız öğrencilerde sınav kaygısının erkek öğrencilere göre daha çok görüldüğünü kanıtlamıştır. Ayrıca genel kaygı problemi ve dikkat eksikliği olan öğrenciler, sınav kaygısı yaşamaya daha meyillidirler.
Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler baş ağrısı, yorgunluk, uyku düzeninin bozulması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kalp atış ve nefes alış-veriş hızlarında değişme gibi fiziksel semptomlar gösterebildikleri gibi sinirlilik ve duygusallık gibi psikolojik belirtilere de sahip olurlar.
Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler bu soruna çeşitli yöntemlere başvurarak çözüm bulabilirler. Öğrenciler, yoga, meditasyon ve fiziksel egzersizler gibi kişisel çözümler arayabilecekleri gibi bir uzmandan danışmanlık ve terapi yardımı da alabilirler. Tedavi edilmediği takdirde sınav kaygısı, genel anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluğu gibi daha ciddi sonuçlara davetiye çıkarabilir.
Kaynak: Ahmed, Z., (2015), Pre-exam Anxiety among Students and Its Coping Mechanism, Rawal Medical Journal, 40(2).


Hakkımızda

Empati Psikolojik Danışma Merkezi, 2000 yılından bu yana bireysel terapi, aile-evlilik terapisi, cinsel terapi, çocuk-ergen psikoterapisi...

devamı..

Hizmetlerimiz

  • Şirketlere Danışmanlık Hiz.
  • Bireysel Terapi
  • Aile, Ergen, Çocuk Terapileri
  • Hipno Terapi
  • Eğitim Danışmanlığı
  • Online Terapi

İletişim

Gazipaşa Bul. Bahar Apt. NO:45 K:1 D:2 01120 Seyhan, ADANA / TÜRKİYE

Sosyal Medya

Facebook
Twitter
#
Instagram
#
LinkedIn
#
Google+