• Gazipaşa Bulvarı, Bahar Apt. No:51 1/2 Seyhan/ADANA

KORONAYA ÖNLEM AL, SEANSINI ONLINE AL

adana korona virüs önlem online terapi

KORONAYA ÖNLEM AL, SEANSINI ONLINE AL

Yeni Koronavirüs sebebiyle pek çoğumuz endişeliyiz. Anlık gelişmeleri takip etmek için sıklıkla sosyal medya ve/veya televizyondan bilgi arayışına giriyoruz. Bu süreçte dikkat etmemiz gereken unsurları sizinle paylaşmak isteriz;

Sosyal medya ve/veya televizyon programlarında salgın tehlikesine ilişkin haberlere fazlasıyla maruz kalmak, kaygıyı ve eşlik eden panik hissini tetikleyebilir. Bu nedenle doğru kaynaklardan, yeterli düzeyde bilgilenin.

Haber kaynaklarını gün içerisinde sürekli takip etme ihtiyacında olabilirsiniz, bunun yerine belirli bir zaman aralığında ve kısıtlı sayıda güvenilir kaynak aracılığıyla konuyla ilgili haberleri takip edin. Fazla haber içeriği zihinsel ve duygusal yük yaratır.

Çocukların yanında virüs hakkında konuşmalarınıza/izlediklerinize özen gösterin. Sizi göremediklerini, duymaadıklarını, anladıklarını varsaymayın. Bu süreçte çocuğunuzun davranışlarında, uyku düzeni ve iştahında belirgin bir farklılık olup olmadığını izleyin. Bu farklılıklar, çocuğun yaşadığı endişeyi dile getirmesinin bir yolu olabilir.

Çocuklara, okulların tatilini açıklarken kullandığınız il, endişe yaratmaması adına önemlidir. ''Bir salgın/virüs/hastalık sebebiyle'' okula gidemiyor olmak, muhakeme becerisi henüz gelişmemiş çocuklar üzerinde korku ve kaygı yaratabilir. Bunun yerine, okulların grip benzeri bir hastalık tehlikesinden korunmak için bir süre tatil olacağını, bu süreçte kapalı yerlere gitmenin de uygun olmadığını söylemeniz yeterli olacaktır.

Son olarak ve en önemlisi, çocuklar dünyanın güvenli bir yer olduğuna inanma ihtiyacındadır ve bu inanç, yetişkinlerin tutum ve davranışlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, yetişkinlerin duygu ve düşüncelerini kontrol altında tutması ve sakin kalması daha da önemli olacaktır.

Endişeden uzak kalmak için;

Sosyal ilişkilerinizi canlı tutun, fiziksel olarak olmasa da sevdiğiniz insanlarla iletişim halinde olmak sizi psikolojik olarak daha sağlam ve dayanıklı kılacaktır.

Hayatınızda kendinize soluk alma alanları açın. Kitaplarla, sporla, bahçe işleriyle, müzikle, el işleriyle, sanatın çeşitli alanlarıyla ilgilenin, böylece psikolojik sağlamlığınız ve direnciniz artmış olacaktır.


Ofisimizde dezenfeksiyon işlemi başta olmak üzere Koronavirüs'e karşı gerekli tüm önlemler alınmıştır. Ayrıca online terapi için uygun altyapımız hizmetinizdedir.